Latvijas Nacionālais vēstures muzejs – latviešu tautas materiālās kultūras vērtību lielākā krātuve – dibināts 1869. gadā kā Rīgas Latviešu biedrības Zinību komisijas muzejs.
Muzejs piedalījies daudzu projektu un izstāžu organizēšanā un norisē kā nacionālā, tā starptautiskā līmenī. Īpaši nozīmīgs bija Zviedrijas un Latvijas kopprojekts “Trīs zvaigznes – trīs kroņi” (Rīga, 2001, Stokholma, 2002).
Muzejs organizē seminārus un konferences. Tradicionāli kļuvuši muzeja zinātniskie lasījumi. No starptautiskiem pasākumiem minamas konferences: “Politiskie un ekonomiskie centri Baltijas jūras krastos” (1994), “Valdemāra Ģintera piemiņas konference” (1999), “Zemgaļi” (2003), “Sēļi” (2005), “Arheologam F. Balodim – 125″ (2007) u. c. (pilns konferenču saraksts apskatāms šeit).
Muzeja darbinieki ar referātiem piedalījušies citu institūciju rīkotajās konferencēs, semināros un pasākumos kā Latvijā, tā ārzemēs – Lietuvā, Igaunijā, Krievijā, Polijā, Vācijā, Zviedrijā, Holandē, Francijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Taivānā u. c.
Muzejs veic sekmīgu izdevējdarbību. Tiek izdoti divi sērijizdevumi – Latvijas Nacionālā vēstures muzeja raksti un Latvijas kultūrvēsturiskais mantojums ārzemju krātuvēs, kā arī izstāžu katalogi, ceļveži, monogrāfijas, rakstu krājumi u. c. (ar visiem muzeja izdevumiem varat iepazīties šeit).
Muzejs pastāvīgi pilnveido savu piedāvājumu apmeklētājiem. Tā kopš 2005. gada muzeja pamatekspozīcijā pieejami speciāli stendi vājredzīgajiem. Skolēniem tiek piedāvātas muzejpedagoģiskās programmas un tematiskas ekskursijas, pasākumi ģimenēm, interesentiem. Muzeja veikalā var iegādāties dažādus suvenīrus un muzeja izdevumus (veikala piedāvājumu varat apskatīt šeit).
No 2008. gada marta līdz 2017. gada februārim Latvijas Nacionālā vēstures muzeja sastāvdaļa bija Āraišu arheoloģiskais muzejparks.
2010. gadā muzejam pievienots Latvijas Kultūras muzejs “Dauderi”, kas atrodas vēsturiskā ēkā – bijušā “Waldschlösschen” īpašnieka Ādolfa fon Bingnera ģimenes villā. Ēka no 1937. līdz 1940. gadam kalpojusi par Valsts un Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vasaras rezidenci.
2015. gada janvārī muzeja sastāvā iekļauts Tautas frontes muzejs – viena no Latvijas jaunāko laiku vēstures liecību krātuvēm, kurā atrodams unikālu priekšmetu un dokumentu kopums, kas vēsta par Latvijas tautas neatkarības centieniem 20. gadsimta 80. gadu otrajā pusē.
Pēc Rīgas pils renovācijas uzsākšanas un postošā ugunsgrēka 2013. gada jūnijā LNVM pamatekspozīcija un izstādes atrodas pagaidu telpās – namā Brīvības bulvārī 32 (kopš 2014. gada 15. maija), savukārt muzeja krājums ir izvietots telpās Lāčplēša ielā 106, kur strādā administrācija un muzeja speciālisti. Pēc Rīgas pils renovācijas muzejs plāno atgriezties vēsturiskajā mājvietā Rīgas pilī, savukārt krājumu pārcelt uz jaunajām muzeju krājuma telpām Pulka ielā.
47 last month
33 last month